02.07.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
3995

Основи навчання швидкісного читання: вправи і методики

Техніка швидкого читання дозволяє більш ефективно працювати з текстом – читати з високою швидкістю і добре запам’ятовувати прочитане. Особливо ці навички корисні для школярів, яким постійно доводиться працювати з великою кількістю текстового матеріалу. Як же дитині опанувати швидкочитання і з чого краще почати тренування?

розвиток навичок швидкочитання у дітей

Як розвинути швидкочитання у дитини

Більшу частину навчальної інформації діти отримують з книг, а тому рівень навичок читання безпосередньо позначається на їх успішності. Сучасним школярам дуже важливо навчитися швидко читати, без зусиль розуміти суть прочитаного, якісно запам’ятовувати зміст тексту. Щоб досягти цього, потрібно зрозуміти, як розвинути швидкочитання і супутні йому навички.

Почати варто з придушення внутрішньої артикуляції. Коли людина читає, вона може неусвідомлено промовляти слова про себе. Так вона, сама того не розуміючи, обмежує швидкість читання до швидкості розмовної мови. Звичка промовляти текст заважає і його сприйняттю, оскільки читач концентрується на окремих словах, а не на змісті прочитаного.

Не менш важливо відвикнути від зворотного руху очей. Через нестачу уваги або наявність чинників, які відволікають її, дитина може читати той самий абзац по кілька разів, що також заважає швидко ознайомитися з потрібним уривком.

До того ж боротьба з промовлянням слів про себе і зі звичкою повертатися до вже прочитаного – це тільки невелика частина роботи. Для розвитку швидкого читання потрібно виконувати спеціальні вправи, які будуть покращувати увагу, розширювати кут зору, збільшувати швидкість знайомства з текстом. Розглянемо такі завдання докладніше.

вправи для тренування швидкочитання

Вибираємо вправи на розвиток швидкочитання

Тренування навичок дитини передбачає комплексний підхід. Тому для розвитку техніки швидкочитання використовуються різні вправи:

  • збільшення кута зору. Для цього використовуються таблиці Шульте, які становлять собою сітку 5 на 5 клітинок. У них розташовані порядкові числа від одного до двадцяти п’яти. Учневі потрібно якомога швидше знайти одне за одним усі числа підряд або навпаки.
  • підвищення швидкості читання. На це спрямований цілий спектр завдань: читання вголос через слово, відтворення тексту, що хаотично з’являється на екрані, знайомство з уривком книги по таймеру для відстеження своїх результатів.
  • тренування уваги. Важливо навчитися сприймати інформацію, не звертаючи уваги на фактори, що відволікають. Для цього потрібно звикнути читати, навіть якщо грає музика або є інші шуми. Також це завдання допомагає відучитися промовляти слова про себе.
  • боротьба з повторним прочитанням уривку. Для виконання вправи потрібно взяти будь-яку книгу. Одразу після прочитання рядки її варто закривати лінійкою або закладинкою, щоб не можна було повернутися до неї.

швидкочитання розвиває пам’ять дитини

Взаємозв’язок швидкочитання і розвитку пам’яті

Художню книгу, технічну або навчальну літературу, статтю в журналі або в інтернеті людина читає з пізнавальною метою. Може здатися, що швидке читання заважає отриманню цих знань, але насправді це не так. Якщо тренування ведуться правильно, то читач зможе продуктивно запам’ятовувати прочитане, не втрачаючи швидкості сприйняття матеріалу.

Опанування швидкочитання передбачає і розвиток пам’яті – однієї з найважливіших інтелектуальних здібностей людини. Однак для того, щоб правильно розвивати її і весь спектр інших важливих навичок, потрібно займатися за перевіреною програмою. Тільки так можна буде зробити навчання найбільш комплексним і послідовним.

програма навчання швидкого читання

Вибираємо методику навчання швидкісного читання

Підвищувати навички сприйняття тексту можна і самостійно, виконуючи спеціальні завдання. Але в цьому випадку школяреві доведеться регулярно займатися, скласти план занять, щоб продуктивно вчитися і відстежувати свої результати. Тому уроки швидкого читання будуть набагато ефективніше, ніж тренування в домашніх умовах.

Відвідувати такі заняття можна, якщо дитина вже має певні навички: читає від 60 слів за хвилину по фразах, здатна запам’ятовувати прості тексти, уміє писати і рахувати. Зазвичай такого рівня вдається досягти до 7-8 років, тому саме з цього віку рекомендується розпочинати тренування.

Займатися можна за програмою Ліберика – методикою навчання швидкісного читання від академії SMARTUM. Це перевірені авторські курси, розроблені професійними педагогами. Вони дозволять навчитися читати цілий блок тексту за кілька секунд, не втрачаючи якості засвоєння матеріалу. Завдяки цьому школяр зможе легко впоратися з навчальними та багатьма іншими завданнями, адже тепер робота з текстовою інформацією буде даватися йому набагато простіше. Запишіть дитину на курси Ліберика від SMARTUM і почніть розвивати її здібності вже зараз.